Opera 12.00 je tu a má co nabídnout !
Dnes ráno mě po zapnutí Opery překvapila nová aktualizace na dlouho očekavanou verzi 12.00.
Rád bych zde vypíchnul důležité vlastnosti, opravy a novinky z mého hlediska, tedy zde není vypsáno vše …
- Plug-iny (konečně) běží jako samostatný proces a tedy je lze lépe ovládat a případně setřelit, když mají nějaký problém a to bez vlivu na funkci zbytku prohlížeče, což přináší více stability a také bezpečnosti. Více zde.
- Vylepšená podpora Mac OS 64-bit – výsledkem tohoto vylepšení by měla být lepší správa paměti, především její uvolňování, tedy mi už Opera nebude žrát 800MB ramky, snad. 🙂
- Nový přístup k tématům vzhledu Opery – tohle pro mě není až tak důležité, ale spousta známých co Operu má (včetně moji rodiny) si ráda prohlížeč „vyšperkuje“.
- Nové vychytávky a vlastnosti pole adresa – bylo vylepšeno rozbalovací menu s našeptávačem, přidáno „chytré“ zkracování adres (to sem zvědav, jak to bude makat, zda to půjde případně nastavit nebo zcela vypnout, neboť některé snahy o „smart“ řešení bývají dost stupidní pro můj způsob práce.
- experimentální podpora plné HW akcelerace běhu prohlížeče – musím vyzkoušet, zda tohle bude akcelerovat i tu proklatou Flash, ale bojím se, že nikoliv a nadále budu čekat, až se weby začnou zbavovat Flashe a na jeho místo nastoupí HTML5. Nově zařazená akcelerace je v základu vypnutá (dobrý nápad !) a zapnout ji lze v „skrytém nastavení“, tedy po zadání adresy about:config či opera:config a zde se nastaví EnableWebGL na 1. Více informací se lze dočíst v angličtině přímo na DEV webu Opery.
- API má nově přístup k oknům a záložkám prohlížeče – nyní mají tedy rozšíření možnost interreagovat s těmito prvky a vývojářům to dále otevírá nové možnosti.
- Opera Unite, Opera Widgets a Opera Voice končí – konečně – věřím, že si to své uživatele našlo, bylo to zajímavé „ověření technologie“ (Unite, Voice) či více něž slušný způsob rozšíření funkcí prohlížeče (Widgets), ale je čas jít dál a soustředit se na to co je důležité. Od této verze jsou tedy tyto vlastnosti Opery v základu vypnuté (a tedy bude v základu Opera žrát méně RAMky (asi)).
- Nový „motor“ Opera Presto 2.10 – je nově ještě rychlejší (kam se hrabou ostatní prohlížeče), podporuje WebRTC v kombinaci s HTML5 a tedy je možné použít webkamerku s tagem video.
- HTML5 Drag and Drop – nyní je možné „lidsky“ přetahovat objekty například ze složky na web stránku.
- CSS3 animace a přechody – jedním slovem hurá 🙂 je tu podpora.
- Do Not Track – nová Opera umí již i HTTP hlavičku DNT.
- Paged Overflow – nyní je možné pomocí CSSka upravit weby tak, aby fungovaly jako knížka, tedy bylo možné „obracet“ stránky a tak. Jde o revoluci, prý. Uvidíme.
- Cross-OriginResourceSharing (CORS) via XMLHttpRequest – konečně je možná bezpěčná a flexibilní komunikace mezi různými weby. Musím nastupovat detaily podpory a to také u „ostatních“ prohlížečů.
- Opera Turbo a JavaScript – tedy funkce dostaly další vylepšení, tak uvidíme.
- Bezpečnost – XSS díra s využitím skryté klávesnice byla opravena; díra kdy bylo možné při „škodlivé“ kombinaci kláves a kliknutí spustit XSS či jiný kód byla opravena také. Další bezpěčnostní záplaty, lze najít v changelogu.
Obecný changelog lze najít na http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/1200/
A bugfixlog je zde http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/1200/bugfixes/
Věřím, že nová celočíselná verze Opery bude další krok k „lepším zítřkům“, tak uvidíme – jdu testovat 🙂
Budu rád, když do komentářů přidáte své vlastní zkušenosti a tak 😉